На заміну незручним, громіздким косам прийшли мотокоси, які значно спростили і прискорили роботу. Так, завдяки цьому вони користуються великою популярністю в сільському господарстві й в комунальному секторі.
Мотокоси зручні тим, що вони застосовуються не тільки для косіння трави на ділянці, але і навіть можуть скосити молоді пагони дерев, бур'яни, коренеплоди, а в сільській місцевості їх часто застосовують при заготівлі сіна.
Існує три типи мотокіс: побутові, напівпрофесійні і професійні. Відповідно, для того, щоб Ви змогли регулярно підтримувати чистоту на Вашій дачній ділянці цілком достатньо потужності побутової мотокоси, а от для більш складних робіт потрібно подумати і визначитися яку ж вибрати модель — професійну або професійну. Сьогодні на ринку продаються різноманітні моделі мотокос, які відрізняються шириною скошування, потужністю, ємністю бака, типами ручок, товщиною ліски, валом, вагою та іншими параметрами. У цій статті ми докладно розглянемо всі типи мотокос і дамо Вам поради, які дадуть відповідь на головне питання — як вибрати мотокосу?
Оскільки вибір мотокоси справа відповідальна, а її мотор є найважливішою частиною, ми почнемо саме з нього.
Незалежно від того, чи встановлений у косі двотактний або чотиритактний двигун він вимагає технічного обслуговування, уважного і дбайливого ставлення. Проте, всі вони мають деякі відмінності.
Для двотактною коси попередньо заготовляють суміш з масла і бензину, але варто враховувати те, що отриману суміш можна зберігати довго. Так, при тривалих перервах її настійно рекомендується злити. До переваг двотактних моторів варто віднести те, що вони володіють малою масою і невеликими габаритними розмірами, що дуже важливо для тих, хто буде працювати з такою технікою.
Чотиритактні двигуни, в порівнянні з двотактними, відрізняються тим, що під час роботи видають менше вібрацій і характеризуються низьким рівнем звукового тиску. Ще одна важлива відмінність — бензин і масло знаходяться в двох різних резервуарах (масло в картері, а бензин в бачку). Чотиритактні двигуни стоять дорожче якщо двотактні, але їх вартість виправдовується тим, що вони володіють збільшеною надійністю при чималій вазі і великим робочим ресурсом.
Окремо варто відзначити те, що як двотактною, так і чотиритактної косою можна працювати навіть рано вранці, коли трава ще не висохла після роси або дощу, а мобільність агрегату розширює можливості оператора. Також пам'ятайте, заправляти обладнання паливом і маслом можна прямо на робочому місці. Таким чином, Ви можете сміливо працювати далеко від дому.
Потужність коси, незаперечно, грає далеко не останню роль і є важливим параметром, який впливає на її продуктивність, але як вибрати мотокосу з потрібною потужністю? Зараз ми відповімо на Ваше питання.
Часто люди дотримуються методу «чим більше, тим краще», однак ми радимо Вам його відкинути, оскільки через нього можуть відбуватися додаткові непотрібні фінансові витрати і створюватися надлишки вільної потужності. До того ж коса з великою потужністю багато важить, що під час роботи надає значну фізичну навантаження на м'язи оператора. Також вона видає підвищену вібрацію, яка загрожує значними зусиллями при роботі.
Для косовиці трави на приватній території цілком вистачить агрегату потужністю від 1.3 до 1.7 л. с. З кошением бур'яну по краю доріг та зрізанням порослі дерев легко впорається обладнання на 1.8 л. с.
Врахуйте те, що деякі моделі обладнані спеціальною системою, яка автоматично регулює потужність (на складних ділянках потужність збільшується, а на звичайній відкритій площі, навпаки, зменшується).
При виборі мотокоси особливу увагу варто приділяти тому, щоб її потужність двигуна і максимальне число оборотів в хвилину оптимально поєднувалися. Цікаво, що сучасні системи оснащені спеціальним механізмом, який налаштовує косу на потрібний режим. До того ж обладнання налаштовується під певний тип робіт практично миттєво.
Пам'ятайте, що коса, в якій ріжучі блоки обертаються з великою частотою, що забезпечує більш чистий зріз, при цьому, під час косовиці, стебла рослин зовсім не пошкоджуються. Це є гарантією зростання здорової та густої трави.
Ріжучий механізм необхідно підбирати під тип рослинності. Так, волосінь відмінно підходить для косіння високої густої трави. Товщину ліски визначає потужність мотора — чим потужніше мотор, тим товщі волосінь. У потужних мотокосах товщина волосіні може досягати більш 2.4 мм, що дозволить Вам жорстку траву косити.
Волосінь подається в трьох режимах: автоматичному, напівавтоматичному і ручному. Це вже залежить від Ваших уподобань.
Для обрізки кущів і рослинності з товстими стеблами відмінно підійде мотокоса з ножем. Але врахуйте, що 2-х, 3-х і 4-х зубые ножі підходять виключно для побутового застосування, а от ножі на 8 зубів легко впораються з плентається травою, також вони застосовуються при заготівлі сіна.
Мультизубые диски встановлюються на обладнанні професійного класу. Така ріжуча система здатна впоратися з дрібними деревами (товщиною не більше 4 мм) і з жорсткими заростями чагарнику. Існують диски, внутрішній діаметр яких може становити 25.4 або 20 мм, а зовнішній діаметр варіюється від 200 до 300 мм, при цьому товщина диска може бути 0.8 або 2 мм.
Зверніть Вашу увагу на те, що всі ріжучі блоки завжди повинні бути закриті захисним кожухом, який захищає оператора від відлітаючих частинок рослин.
Плечовий ремінь особливо актуальне для професійних мотокос, оскільки їх вага може досягати 7 кілограм. Ремінь знімає навантаження на м'язи і розподіляє масу агрегату на спину і плечі користувача. Таким чином, Ви будете менше втомлюватися під час роботи.
Ремені діляться на 2 типи — перші можуть одягатися через плече (задіюється одна сторона користувача), а другі мають принцип ранцевою жилетки (задіяні дві сторони користувача). Якщо Ви купуєте мотокосу з розрахунком на те, що будете виконувати з нею великий обсяг робіт, рекомендуємо зупиниться на останньому варіанті, адже саме він значно зменшує навантаження на Ваше тіло.
На бензокоси встановлюють рукоятки D-образною і U-образної форми.
Для епізодичних, нескладних робіт чудово підходить D-подібна рукоятка. Так, при роботі оператор однією рукою тримається за рукоять, а другою притримує штангу.
U-подібна (велосипедна) рукоятка встановлюється на професійні моделі, оскільки вони, як правило, володіють великою масою і тому їх зручніше утримувати двома руками.
Є два типи штанг — вигнута і пряма.
Всередині зігнутої штанги встановлено гнучкий вал у формі троса, а пряма штанга містить всередині жорсткий вал (металевий штир). Конструкція зігнутої штанги дозволить Вам простіше дістатися до важкодоступних зони, наприклад, під лавочки, між клумбами та деревами. Вигнута штанга відмінно амортизує при ударах об камінь або інший твердий предмет, тим самим, захищаючи редуктор від поломок. Пряма штанга також не обділена перевагами — вона витримує сильні навантаження, вкрай зручна при косінні густої порослі і не піддається деформації.
Розбірна штанга, безсумнівно, більш зручна для перевезення і зберігання обладнання. Вона просто розбирається і займає мало місця. Проте є думка, що конструкція розбірної штанги є ненадійною, оскільки з часом вона може люфтить і викликати зазори в конструкції. Виробники стверджують що це не так, адже вони встановлюють обладнання високоякісні з'єднання, які не розхитуються з часом.
Пряма штанга незручна в перевезенні, але тим не менше з-за того, що всередині її знаходиться вал, вона, завдяки своїй особливій конструкції, захищає його від різних сторонніх часток, бруду і пилу, тим самим продовжуючи термін експлуатації агрегату.
Ще одним важливим параметром мотокоси є її вагу, оскільки чим потужніший бензокоса, тим вона важча. Потужні професійні мотокоси важать від 8 кг, коси середньої потужності мають масу від 6.5 до 7 кг, побутові коси — від 4 до 5 кг.
Рекомендуємо Вам вибирати мотокосу, яка виконана з алюмінію, оскільки при максимальної жорсткості конструкції такий матеріал забезпечує мінімальну вагу, що в свою чергу сприяє більшому комфорту.
Підводячи підсумок, підкреслимо те, що вибір мотокоси повинен залежати виключно від складності виконуваних робіт і Ваших фінансових можливостей.